Serwis pielgrzymkowy

Dziś był ostatni dzień zajęć, jutro przedstawiamy nasze prezentacje, a wieczorem odbędzie się przyjęcie pożegnalne. Jutro także pojawi się zapewne ostatni post na blogu, w którym podsumuję ostatnie trzy tygodnie.

Na porannym wykładzie poznaliśmy związek shinto z życiem codziennym mieszkańców Ise. Nad właściwie większością wejść do domów wiszą ciągle dekoracje noworoczne zwane kadomatsu.

IMG_2057

Mają one za zadanie zapraszać bóstwa do domostwa, przynosić szczęście i chronić od złego. Zazwyczaj trzyma się je do pewnego momentu po Nowym Roku, lecz w Ise wiszą one cały czas, a zdejmowane są tuż przed końcem roku, aby zaraz powiesić nowe.

Poznaliśmy także więcej informacji o świętach powiązanych z Shikinen Senguu, w których uczestniczą zwykli mieszkańcy miasta. Są to Okibiki i Oshiraimochi. W pierwszym wyznawcy przeciągają na teren świątyni drewno do budowy, a w drugim kładą świeże białe kamienie na terenie nowopowstałych pawilonów. Bardzo chciałabym wziąć udział w Oshiraimochi, gdyż podczas tego święta można wejść aż pod sam główny pawilon, a szczęśliwcom udaje się zerknąć do środka. Ponieważ bóstwo jeszcze w nim nie mieszka, jest to możliwe.

Obiad zjedliśmy dziś w restauracji KuraDE Pasta (lub KuraDE Ramen, bo podzieliliśmy się na Grupę Pasta i Grupę Ramen). Spaghetti w wersji przyrządzonej przez Japończyków też jest pyszne 😀 Przy restauracji znajduje się też mała fabryka, w której powstaje sos sojowy, wywar miso i parę innych pyszności 🙂

Po sycącym posiłku udaliśmy się na spacer po okolicach Gekuu śladami kapłanów Onshi. Punktem kulminacyjnym wycieczki była jedyna pozostała w całości rezydencja kapłana Maruoka. W środku wysłuchaliśmy wykładu potomka tego kapłana! Ciągle mieszka na tej samej posesji, co jest czymś naprawdę wspaniałym.

20140312_152741 20140312_153048 20140312_153056

W rezydencji też odtworzono posiłek, jaki Onshi zanosili pielgrzymom będącym pod ich opieką.

A na dziś to już koniec, bo jestem zmęczona długim spacerem i tworzeniem prezentacji na jutro 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s